Směs nebo granule - to je otázka

Výhodou směsí je, že si váš papoušek může instinktivně vybrat co zrovna potřebuje. Na druhou stranu je toto i nevýhoda, protože papoušek si vyselektuje jen to, co mu chutná a zvládne pozřít. Zbytek pak nechává bez povšimnutí a směs se jak finančně, tak výživově nevyplácí. Papoušek prostě nevyužije celou nutriční hodnotu krmiva. Do směsí se také často přidávají levné přísady, které mají zřejmě jen přikrášlit vzhled, jako jsou například umělá barviva. Vždy si pečlivě přečtěte složení krmiva. Dobrým ukazatelem kvality je i cena. Směs, která na první pohled vypadá jako výhodná koupě může následně velmi ztížit život vašeho papouška i váš. Semena nemusí být dostatečně očištěna a mohou být kontaminována mykotoxiny, a tím pádem i velmi nebezpečná pro intoxikaci organismu vašeho mazlíčka. U směsí All In One Seed Mix a Napoleon‘s seed Mix od Top’s parrot food se tohoto bát nemusíte. Veškeré použité suroviny dodávají lokální pěstitelé a je zaručena jejich vysoká kvalita, samozřejmostí je BIO certifikace surovin. Zároveň neobsahují žádné geneticky modifikované organismy (GMO free).

Granule/pelety jsou vyráběny lisováním různých surovin. Nejčastěji s kombinací zeleniny, ovoce, semen a ořechů. Výhodou je, že papoušek tak dostává kompletní živiny najednou. Do granulovaného krmiva a zejména do extrudovaných granulí se však často přidávají látky dodatečně, a to aby zajistily papouškovi veškeré nezbytné vitamíny a minerály. Proto tyto granule obsahují velké množství chemických, konzervačních látek a umělých barviv. Naproti tomu pelety Top’s parrot food jsou lisované za studena, a tím si zachovávají vitamíny a minerální látky v přirozené formě, což zaručuje mimo jiné jejich vyšší využitelnost. Proto není nutné do Top´s pelet přidávat všechny tyto látky uměle a pelety se neskládají z žádných umělých a často nebezpečných přísad.

Prostě vše má své pro a proti. Jak tedy krmit papouška, aby dostal to, co potřebuje? Krmná dávka by měla být složena z kombinace granule/pelety (cca 60 %) + směs (cca 20 %) + čerstvé ovoce a zelenina (20 %). Pelety papouškovi dodají velkou část toho, co potřebuje, semena obohatí misku a papoušek se zabaví. Ovoce a zelenina obsahují spoustu vitamínů a látek, které papoušek jinde nezíská. Čerstvá strava je prostě důležitá a měla by být obsažena v krmné dávce každý den v jakékoliv kombinaci stravy vašeho miláčka. Aby krmení papouška bylo o něco jednodušší a krmivo bylo maximálně přizpůsobené jeho potřebám nabízíme i směs granulí a semen Top‘s Marlene Mc’Cohen’s Mix, kde je vše již obsaženo, a to v maximální kvalitě. Stačí pak již jenom přidat papouškovi do této směsi čerstvé ovoce a zeleninu.

Pokud se tedy rozhodnete přejít ze směsi na pelety počítejte s tím, že přechod může trvat i 3 měsíce! Buďte proto trpěliví, vytrvejte a odměnou pro vás bude spokojený papoušek s vyváženou stravou.

AdobeStock_179700748