Význam čistoty krmných směsí pro papoušky

Je důležité kupovat kvalitní krmiva. Například levné krmné směsi budou pravděpodobně obsahovat mnoho nečistot, protože náklady na čištění semen jsou vysoké. Jeden renomovaný výrobce krmiv pro ptáky uvádí, že levná semena obsahují nejméně 10 % nečistot včetně plísní, prachu, písku, které mohou způsobovat vážné zdravotní problémy.

Význam kvalitní a vyvážené stravy se u papoušků navíc umocňuje díky dlouhověkosti některých druhů, kdy chyby ve výživě mají vyšší šanci se projevit postupem času. Což je právě jeden z důvodů proč se papoušci často dožívají nižšího věku v zajetí než ve volné přírodě.

 Praktický a efektivní chov

Jsou chovatelé s ne zcela moderními voliérami, kteří přesto mají skvělé chovné výsledky. Klíčem k dlouhověkosti a chovným úspěchům je právě zmiňovaná dobrá výživa. Pokud chováte menší počet párů můžete k nim přistupovat individuálně, tudíž dodáte každému jedinci co potřebuje. Díky tomu častěji produkují více mláďat na pár. U velkých chovů je pak krmný režim více standardizovaný.

Krmení ptáků stojí mnoho času a úsilí. Je si tedy třeba uvědomit kolika ptákům jste schopni poskytnout kvalitní a vyváženou stravu.